RETRO je späť !

Nov 13, 2016

Hovorí sa o ňom v posledných rokoch. Pôvodne latinský výraz v preklade znamená „späť v čase“, čo v tomto prípade znamená návrat do obdobia päťdesiatych až osemdesiatych rokov dvadsiateho storočia. Toto obdobie zažíva v súčasnosti opätovný boom. Prejavuje sa to najmä v móde, ale aj v ostatných oblastiach života.

Obdivujete roky minulé a hovoríte si, aké by to bolo žiť v tej dobe?  Bolo to obdobie, keď počítač pre domácnosť bol nedostupný v porovnaním so súčasnou dobou počítačov, tabletov, mobilov a pod. s funkciami, ktoré poskytujú množstvo možností zábavy. Len tak pre osvieženie pamäte: pamätáte si na Didaktik Gama (1987) a Didaktik M (1990) zo Skalice, Sinclair ZX Spectrum alebo na Amigu? Viaceré doskové hry mali svoje verzie na uvedených počítačoch.

Ale určite najrozšírenejšie boli verzie: kartónová hracia a hracie figúrky rôznych tvarov. Po čase sa hracia plocha postupne opotrebovala, alebo dokonca „stratila“, figúrky sa postrácali a pod.

Ako návrat do času retro ponúkame hry MLYN, DÁMA a PIŠKVORKY. Tieto hry od dávnych vekov sprevádzajú ľudstvo. Stratégia, kombinácie, logika - to všetko rozhoduje o výsledku hier, s ktorými iste zažijete mnohé vzrušujúce chvíle. Hracou plochou je bridlicová doska, kamene nahradili t. č. veľmi populárne farebné sklenené guličky.

Priblížme si základné pravidlá týchto hier. Prakticky pri  všetkých  uvedených hrách platí, že názvy i pravidlá se môžu líšiť. Veď ani u nás sa ľudia z rôznych miest alebo dokonca z rôznych rodín nezhodnú na pravidlách alebo niektorým hrám hovoria inak. V pravidlách som sa snažil popísať najčastejší alebo aspoň veľmi častý variant danej hry. Je samozrejme možné, že ju Vy, budete poznať inak.

Poznámka: v pravidlách používaný slovný pojem kameň – v prevedení našej verzie hry znamená farebnú sklenenú guličku.


MLYN -  je tradičná abstraktná dosková hra pre dvoch hráčov, pochádzajúca pravdepodobne zo Starovekého Egypta a neskôr preslávená aj v Starovekom Ríme.

V súčasnosti najrozšírenejšom a najznámejšom variante obsahuje hracia doska 24 priesečníkov, po ktorých sa pohybujú hracie kamene. Každý hráč má k dispozícii 9 hracích kameňov svojej farby (obvykle biele a čierne).

Rozmiestnenie kameňov
Hra začína na prázdnej hracej doske. Na začiatku hry obaja hráči striedavo umiestňujú svoje kamene na hraciu dosku. V prípade ak sa niektorému z hráčov podarí umiestniť tri kamene svojej farby vedľa seba, vznikne tzv. "mlyn", a môže odobrať z hracej dosky jeden zo súperových kameňov. S odobratými kameňmi sa už nesmie hrať. Po rozmiestnení všetkých kameňov na hraciu dosku, môžu hráči nimi posúvať.

Presúvanie kameňov
Hráči striedavo vykonávajú jednotlivé ťahy hry. V každom ťahu môže hráč presunúť jeden hrací kameň svojej farby po čiare na vedľajšiu voľnú pozíciu. Rovnako ako pri rozmiestňovaní kameňov na začiatku hry, hráč ktorému sa podarí vytvoriť mlyn, môže odobrať jeden zo súperových kameňov z hracej dosky. Hráč musí prednostne odoberať zo súperových kameňov tie, ktoré niesu súčasťou mlynu.

Skákanie kameňov
V bežnej variante hry platí pravidlo, že hráč, ktorý má už len tri hracie kamene môže preskakovať ostatné kamene na najbližšie voľné miesto.

Cieľ hry
Cieľom hry je, rovnako ako v dáme, odstrániť všetky súperove kamene, alebo mu zabrániť v ďalších ťahoch.
Ak hráč nemôže presunúť žiadny svoj kameň, prehráva hru.
Ak niektorému hráčovi zostanú na hracej doske len dva kamene, nemôže už súperovi odobrať žiadny kameň a hra končí prehrou tohto hráča.


PIŠKVORKY – je strategická hra pre dvoch hráčov.

História hry
Prvé zmienky o obdobe piškvoriek pochádzajú z oblasti okolo delty rieky Hwang Ho v Číne a sú datované do obdobia 2000 rokov pred Kristom. Hra pravdepodobne vznikla nezávisle na sebe v rôznych častiach sveta, údaje o nej boli objavené i v antickom Grécku a v predkolumbovskej Amerike. Medzinárodne sa pre piškvorky používa názov gomoku.

V preklade z čínštiny toto  slovo znamená 5 kameňov v rade (go = 5,  moku = priesečník).

Jej pravidlá sú veľmi jednoduché. Hráči striedavo umiestňujú na hraciu plochu svoje kamene. Víťazom sa stáva ten hráč, ktorému sa ako prvému podarí na hracej ploche vytvoriť súvislú radu piatich (v prípade hracej plochy mriežky 15x15) alebo troch (v prípade hracej plochy mriežky 3x3) svojich kameňov v ľubovolnom smere - ortogonálne aj diagonálne.


DÁMA - je dosková strategická hra. Existuje jej viacero variantov, napr. klasická dáma, žravá dáma a poľská dáma.

U nás najrozšírenejší a najznámejší variant:
1. Hrá sa na šachovnici 8x8.
2. Súperi majú na začiatku po osem figúrok pešiakov stojacich na protiľahlých stranách v prvých dvoch radoch na čiernych políčkach
3. Všetky figúry sa pohybujú po diagonálach, nemôžu preskakovať figúrky vlastnej farby.
4. Pešiaci sa pohybujú iba dopredu. Ak neberú súperovu figúru, pohybujú sa po jednom políčku. Ak berú súperovu figúru, preskočia ju a tak ju zoberú, ak môžu preskočiť aj ďalšiu súperovi figúrku, môžu preskočiť a zobrať aj tú.
5. Keď pešiak dôjde na druhú stranu šachovnice, zmení sa na dámu.
6. Dáma sa pohybuje dopredu aj dozadu o ľubovoľný počet polí.
7. Ak v danom ťahu hráč môže vyhodiť súperovu figúrku, ale žiadnu nevyhodí, súper mu za trest môže figúrku, ktorá mohla brať pred uskutočnením vlastného ťahu vziať. Ak figúrka, ktorou ťahal, mohla vziať ešte ďalšiu figúrku, súper mu ju môže pred vlastným ťahom vziať.
8. Dáma má prednosť. Ak hráč môže vziať súperovi figúrku (figúrky) pešiakom aj dámou a vezme pešiakom, protihráč mu pred uskutočnením vlastného ťahu, môže dámu, ktorá mohla brať, zobrať.
9. Vyhráva hráč, ktorý zoberie súperovi všetky figúrky. Partia končí remízou: a) ak hráč, ktorý je na ťahu nemôže uskutočniť ťah b) ak už teoreticky nemožno, pri pozornej hre súperovi vziať žiadnu figúrku.

Prajeme príjemnú zábavu s našimi hrami.