Spoznajte bridlicu

BRIDLICA | BŘIDLICE | PÁLA | LUPEK | SCHIEFER | SLATE | ARDOISE | PIZARRAS | ARDESIA

B r i d l i c a  prežíva v posledných rokoch svoju recesiu. Zatiaľ čo ešte pred 20 rokmi bola predstava budúcnosti ako svet, kde bude všetko z plastu a latexu, opak je pravdou! Súčasné trendy jasne ukazujú na stále väčšiu obľubu prírodných materiálov, pravého dreva a dekorácií z kameňa. Bridlica je čisto prírodná surovina, bez akýchkoľvek chemických prísad alebo farby, teda 100 % ekologická. Prírodná bridlica nepatrí medzi materiály umelo vyrábané, a preto ani umele farbené alebo prifarbované. Farba kameňa - bridlice je vždy prírodná, originálna a je závislá predovšetkým na jej pôvode.

Vyznačuje dlhodobou životnosťou a stálobarevnosťou. Jej používanie je overené časom a históriou, nakoľko tento výlučne prírodný produkt vznikal pred cca 300 miliónmi rokov.

B r i d l i c a  -  n á v r a t   k   p r í r o d e ... Dôkazom všestranného využitia bridlice ako prírodného kameňa sú štýlové servírovacie podnosy, podšálky, dekoračné doplnky na jedálenské stoly a pod. Tieto sú zhotovené v rôznych veľkostiach a úpravách povrchu - od lesklého až po surové (prírodné, bez akejkoľvek povrchovej úpravy). Skvele na nej vyniknú variácie syrov, zákusky a iné dobroty. Štruktúra povrchu a vzhľad jednotlivých výrobkov môže byť odlišný, čo je dané vlastnosťami materiálu, ktorý má prirodzenú tendenciu lúpať sa po vrstvách. Na povrchu sa tak vyskytujú šupiny, vlásočnice, či nerovnosti, ktoré veľmi efektne dotvárajú jej prirodzenosť. Originálny design tohto prírodného kameňa v modernom alebo klasickom štýle uspokojí aj náročných zákazníkov.

O r i g i n á l n a   R U Č N Á  P R Á C A ... Prakticky všetky servírovacie výrobky z prírodnej bridlice sú našou originálnou ručnou prácou, bez použitia rezania laserom alebo vodným lúčom a  preto nie je možné zhotoviť dva identické výrobky. Týmto spôsobom výroby je zachovaná typická vlastnosť bridlice - štiepateľnosť pri okrajoch výrobku, čím mu dodáva jedinečný a originálny vzhľad. Zvrásnenie alebo ryhy na povrchu sú prirodzeným javom bridlice. 

 A zopár otázok a odpovedí o bridlici, ktoré Vás môžu zaujímať:


Výrobky z bridlice, ktoré sú určené na servírovanie jedla, sú ošetrené nejakým prípravkom?

ÁNO, výrobky z bridlice, ktoré budú prichádzať do styku s potravinami sú ošetrené jedlým kokosovým olejom, ktorý vytvára “nano efekt”, t. j. odpudzuje olej, mastnotu, kvapaliny.


Je potrebné pravidelne ošetrovať výrobky? Bridlica je náročná na starostlivosť?

Výrobky z bridlice dodávame ošetrené k priamemu styku s potravinami (ako sme uviedli vyššie alebo v prírodnom stave, pokiaľ nás požiada zákazník), výrobky nie sú určené pre umývanie v umývačke riadu, tzn. je potrebné ich umývať ručne k čomu postačí len tečúca voda, pokiaľ sú veľmi zašpinené, je možné ich umyť aj čistiacim prípravkom (napr. JAR), umyť a ponechať vyschnúť. Výrobok počas používania priebežne odporúčame ošetriť jedlým kokosovým olejom  a po chvíli vytrieť do sucha.


Výrobky z bridlice, ktoré sú určené na servírovanie, majú aj podložky proti poškriabaniu?

ÁNO, na spodnej strane výrobkov sú nalepené filcové alebo gumené podložky.


Môžem servírovaciu dosku z bridlice uskladniť s jedlom v chladničke?

ÁNO.


Je servírovacia doska vhodná aj do teplovzdušnej rúry napr. na pečenie chlebíka?

NIE, neodporúčame používať v teplovzdušnej rúre, vzhľadom na teplotu a štiepateľnosť.